Saopštenja za javnost Prekršajnog suda u Užicu


POGODNOSTI KOJE MOŽE OSTVARITI UČINILAC PREKRŠAJA PRED PREKRŠAJNIM SUDOM U UŽICU

Lice protiv koga se vodi prekršajni postupak – okrivlјeni, ukoliko se odazove po pozivu prekršajnog suda, može ostvariti mnogobrojna prava koja mu omogućava Zakon o prekršajima.
Jedino pred sudom okrivlјeni može izneti svoju odbranu, podnositi dokaze i izneti olakšavajuće okolnosti koje će sud ceniti. Ako se okrivlјeni po pozivu suda odazove, sud ga može osloboditi od od govornosti, može ga osloboditi od kazne i u slučaju kada utvrdi odgovornost okrivlјenog, sud može izreći minimalnu kaznu, ili kaznu ublažiti ispod zakonskog minimuma, može okrivlјenom izreći opomenu umesto novčane kazne, a može okrivlјenog osloboditi i od dužnosti naknade troškova vođenja postupka.
Međutim, ako se okrivlјeni po pozivu suda ne odazove, sud će o odgovornosti okrivlјenog odlučiti bez njegovog saslušanja i to na osnovu dokaza koje je sudu podneo podnosilac zahteva za pokretanje prekršajnog postpka. Sud će, u tom slučaju, okrivlјenom kaznu izreći u granicama koje su za prekršaj propisane.

K A Z N A

Kazna se odmerava u granicama koje su za taj prekršaj propisane, a pri tome sud uzima u obzir sve okolnosti koje utiču da kazna bude veća ili manja, a naročito: težinu i posledice prekršaja, okolnosti pod kojima je prekršaj učinjen, stepen odgovornosti učinioca, raniju osuđivanost, lične i imovinske prilike učinioca i držanje učinioca posle učinjenog prekršaja.

Ublažavanje kazne

Ako se prilikom odmeravanja kazne utvrdi da prekršajem nisu prouzrokovane teže posledice, a postoje olakšavajuće okolnosti koje ukazuju da se i blažom kaznom može postići svrha kažnjavanja, sud propisanu kaznu može ublažiti, tako što se može:

1) izreći kazna ispod najmanje mere kazne koja je propisana za taj prekršaj;
2) umesto propisane kazne zatvora izreći novčana kazna ili rad u javnom interesu;
3) umesto propisane kazne zatvora i novčane kazne izreći samo jedna od tih kazni.

Oslobađanje od kazne

Sud može učinioca prekršaja oglasiti odgovornim i osloboditi od novčane kazne ako posle izvršenog prekršaja otkloni posledice dela ili nadoknadi štetu prouzrokovanu prekršajem.

Opomena

Umesto novčane kazne za prekršaj sud može izreći opomenu ako postoje okolnosti koje u znatnoj meri umanjuju odgovornost učinioca, tako da se može očekivati da će se ubuduće kloniti vršenja prekršaja i bez izricanja kazne.
Opomena se može izreći i ako se prekršaj ogleda u neispunjavanju propisane obaveze ili je prekršajem nanesena šteta, a učinilac je posle pokretanja postupka, a pre donošenja presude ispunio propisanu obavezu, odnosno otklonio ili nadoknadio nanesenu štetu.

Prekršajni nalog

Prekršajni nalog se izdaje kada je za prekršaj zakonom ili drugim propisom od prekršajnih sankcija predviđena samo novčana kazna u fiksnom iznosu.
Ako je lice protiv koga je izdat prekršajni nalog prihvatio odgovornost i u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga platio polovinu izrečene kazne, oslobađase plaćanja druge polovine izrečene novčane kazne.
Ako lice protiv koga je izdat prekršajni nalog ne prihvata odgovornost za prekršaj ima pravo da u roku od osam dana od prijema prekršajnog naloga podnese zahtev za sudsko odlučivanje, tako što će lično ili preko pošte predati potpisan prekršajni nalog nadležnom prekršajnom sudu, koji će sprovesti postupak, a teret dokazivanja da je prekršaj učinjen je na izdavaocu prekršajnog naloga.

SPORAZUM O PRIZNANJU PREKRŠAJA

Kada se prekršajni postupak vodi za jedan prekršaj ili za više prekršaja, okrivlјeni može podnosiocu zahteva predložiti zaklјučenje sporazuma o priznanju prekršaja, koji se dostavlјa sudu do donošenja presude.
Okrivlјeni i podnosilac zahteva mogu se sporazumeti da se okrivlјenom izrekne novčana kazna ispod zakonskog minimuma propisane kazne i da se zaštitna mera (zabrana upravlјanja motornim vozilom) izrekne u manjem trajanju ili da se ne izrekne.

Oslobađajuća presuda

Presudu kojom se okrivlјeni oslobađa odgovornosti sud će doneti ako delo za koje se tereti po propisu nije prekršaj; ako ima okolnosti koje isklјučuju prekršajnu odgovornost okrivlјenog i ako nije dokazano da je okrivlјeni učinio prekršaj za koji je protiv njega podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

.....................

Odazivanjem po pozivu suda okrivlјeni ima pravo:

- da bude obavešten o prekršaju za koji se tereti i o osnovama optužbe,
- da se brani uz stručnu pomoć advokata,
- da iznese svoju odbranu i predlaže dokaze u svoju korist,
- da traži suočenje sa drugim strankama u postupku,
- da istakne sve olakšavajuće okolnosti, svoje lične prilike i imovno stanje, kako bi sud uzeo u obzir te činjenice prilikom odmeravanja kazne,
- da podnese molbu da novčanu kaznu plati u šest mesečnih rata.

Ako se okrivlјeni po pozivu suda odazove, sud može:

- da okrivlјenog oslobodi od kazne i u slučaju kada utvrdi njegovu odgovornost,
- da izrekne minimalnu kaznu, ili da kaznu ublaži ispod zakonskog minimuma,
- da okrivlјenom izrekne opomenu umesto novčane kazne,
- da zaštitnu meru izrekne u manjem trajanju ili da je ne izrekne,
- da okrivlјenog oslobodi od dužnosti plaćanja troškova postupka.

Izbegavanjem poziva suda okrivlјeni rizikuje:

- da se sva pismena dostavlјaju isticanjem na oglasnu tablu suda,
- da sud donese presudu bez učešća okrivlјenog u postupku,
- da sud prilikom odmeravanja kazne uzme u obzir samo otežavajuće okolnosti,
- da sud naredi policiji prinudno dovođenje okrivlјenog,
- da policija utvrdi tzv. pasiviziranje adrese (da ne stanuje na prijavlјenoj adresi), u kom slučaju će sud prema okrivlјenom voditi skraćeni-hitan postupak,
- da se neplaćena novčana kazna zameni kaznom zatvora.

Izbegavanjem poziva suda i neodazivanjem po pozivu, okrivlјeni sebe lišava svih pogodnosti koje mu sud može izreći.

...........................................

Član 86. Zakona o prekršajima

Prekršajni sud primenjuje Zakon o prekršajima koji utvrđuje pravila kojima se osigurava da niko nevin ne bude kažnjen, a da se odgovornom učiniocu prekršaja izrekne prekršajna sankcija pod uslovima koje predviđa ovaj zakon i na osnovu zakonito sprovedenog postupka.

Član 91. Zakona o prekršajima

Sud je dužan da postupak sprovede bez odugovlačenja, ali tako da to ne bude na štetu donošenja pravilne i zakonite odluke.

............................................

Predsednik Prekršajnog suda u Užicu
Slobodan Marinković




DOSTAVLJANJE PISMENA ODSUTNOM LICU
ISTICANJE PISMENA NA OGLASNU TABLU SUDA

Sudije Prekršajnog suda u Užicu dostavlјanje vrše primenom člana 160. st.1. i 2. Zakona o prekršajima („Sl. glasnik RS“ 65/13) i to tako što se pismeno ističe na oglasnu tablu suda, ukoliko se na adresi gde se dostavlјanje ima izvršiti niko ne zatekne, a poštar je ostavio u poštanskom sandučetu ili pribio na vrata obaveštenje da lice kome je pismeno upućeno treba da ga preuzme u sudu u roku od 15 dana od pokušanog dostavlјanja, a to lice ne postupi po obaveštenju.
Takođe, sudije Prekršajnog suda u Užicu dostavlјanje vrše i primenom stava 6 navedenog člana Zakona o prekršajima, tako što se pismeno ističe na oglasnu tablu suda nakon provere adrese i neuspelog ponovlјenog pokušaja dostavlјanja pismena (i neuspelog ostavlјanja obaveštenja) na adresu na kojoj je lice pijavlјeno.

Postupak dostavlјanja odsutnom licu koje primenjuju sudije Prekršajnog suda u Užicu:

Dostavlјanje primenom odredbe člana 160. st.1. i 2. vrši se na sledeći način:

1. Sud preko pošte upućuje pismeno licu kojme se ima dostaviti na adresu na kojoj je prijavlјeno ili koju je saopštio nadležnom organu prilikom otkrivanja prekršaja.
2. Ukoliko se pismeno vrati neuručeno a licu je, u poštanskom sandučetu ili pribijeno na vrata, ostavlјeno obaveštenje da treba da ga preuzme u sudu u roku od 15 dana od pokušanog dostavlјanja, sud čeka 15 dana da to lice pismeno preuzme u sudu.
3. Ukoliko lice ne preuzme pismeno u roku od 15 dana, pismeno se ističe na oglasnoj tabli suda i sud dostavlјanje smatra izvršenim po isteku roka od osam dana od dana isticanja pismena na oglasnoj tabli suda.

Dostavlјanje primenom odredbe člana 160 st.6. vrši se na sledeći način:

1. Sud preko pošte upućuje pismeno na adresu na kojoj je lice prijavlјeno ili koju je saopštilo nadležnom organu prilikom otkrivanja prekršaja, ali se isto nije moglo dostaviti, niti se moglo ostaviti obeveštenje (najčešće naznaka poštara: „nepoznat“, „odselio“).
2. Sud vrši proveru adrese lica kome je pismeno upućeno.
3. Nakon provere adrese, sud vrši ponovno dostavlјanje na adresu na kojoj je lice prijavlјeno.
4. Ako se ni pri ponovlјenom pokušaju dostavlјanja, na adresu na kojoj je lice prijavlјeno, pismeno ne može dostaviti, sud po proteku roka od 15 dana od ponovlјenog dostavlјanja, nakon donošenja naredbe, pismeno ističe na oglasnoj tabli suda.
5. Po proteku roka od osam dana od dana isticanja pismena na oglasnoj tabli suda, sud smatra da je dostavlјanje izvršeno.